21.1.2018 - 14:29

Starostlivosť o náramkové hodinky

Kúpa náramkových hodiniek je často nemalá investícia. Logicky sa každý chce starať o svoju investíciu čo najlepšie, možno aj preto, aby ju mohol v budúcnosti zhodnotiť, alebo aby na nej nebol veľmi stratový. Aj to je jeden z dôvodov prečo je potrebné dôkladne sa starať o naše hodinky.

Technické hľadisko nevieme veľmi ovplyvniť. Preto je potrebné občas navštíviť hodinára, ktorý vám spraví prehliadku strojčeka, nastaví ho, prípadne namaže, skontroluje tesnenia a vodeodolnosť atď.

Na servis by nemali zanevrieť najmä ľudia, ktorí svoje hodinky využívajú na 110 % . Ak hodinky používate pri športoch, pri manuálnej práci, pri kúpaní a pod. vtedy by ste mali servis navštevovať pravidelne, obzvlášť pri používaní vo vode. Tu je potrebné kontrolovať aj remienok, pretože každá chybička môže hodinky poslať pod na samé dno.

Toto je však práca pre vášho hodinára. Ako sa starať o hodinky v domácich podmienkach? 


1. čistenie hodiniek 

  • Ak máme hodinky vodotesné, môžeme ich pokojne umyť mydlom pod tečúcou vodou. Mydlom to netreba preháňať.
  • Ak hodinky vodotesné nie sú, môžeme ich utrieť vlhkou utierkou. V oboch prípadoch ich dôkladne osušíme. 
Pre umytím odporúčame skontrolovať vodeodolnosť.
Neodporúčame sklíčko čistiť bez umytia, pretože prach by mohol sklíčko poškriabať. 

2. čistenie remeňa

  • Kovový ťah čistíme rovnakým spôsobom, prípadne môžeme použiť na medzipriestory jemnú kefku (aby sme ho nepoškriabali).
  • Gumené a kaučukové remene čistíme rovnako mydlovou vodou a následne osušíme. 
  • POZOR NA KOŽENÉ REMENE! tie umývame len vlhkou handričkou bez mydla a chemikálii, prípadne môžeme použiť prostriedok na ošetrenie daného typu kože.
Remene odporúčame umývať pravidelne, zvlášť v letných mesiacoch, kedy sú častejšie vystavené potu, krému na opaľovanie a pod. 

3. box na hodinky

  • Ten môžeme čistiť bežne dostupnými prostriedkami v závislosti od použitého materiálu.Upozorňujeme, že pred použitím je box potrené dôkladne usušiť, rovnako tak aj hodinky pred vložením do boxu. 

Starostlivosť o vaše hodinky sa vám vráti dobrým pocitom na ruke a neskôr možno aj pri následnom predaji.